Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Limitní daň z příjmu – konec populistických stran

21. 04. 2011 0:36:00
Článek popisuje konstrukci daně z příjmu, kterou by naši ekonomičtí giganti, zaparkovaní ve stranách, mohli libovolně měnit, ale pouze ZMĚNOU DVOU PARAMETRŮ. Těmi parametry jsou: ŽIVOTNÍ MINIMUM a MEZNÍ % DANĚ. Z jejich mixu by vznikl MEZNÍ PŘÍJEM, který by nás občany rozdělil na zdaňované a dotované.

Daňová zátěž by se plynule snižovala od nejvyšší hodnoty, blízké limitnímu zdanění, přes nulové zdanění mezního příjmu a formou plynule narůstajících dotací, takzvané záporné daně, by pokračovala až k čisté nejvyšší dotaci ve výši životního minima.

Příjmem ze zaměstnaneckého poměru by byla hrubá mzda zahrnující jak dnešní mzdu před zdaněním, tak odvody zaměstnavatele. Horní limit pro platby zdravotního pojištění by neexistoval. Strhávaná částka by obsahovala jednu položku. Dnešní demotivující minimální mzda by byla zrušena. Dávky v hmotné nouzi, příspěvky na bydlení a sociální příspěvky by byly nahrazeny dotacemi.

Zaměstnavatelé by mzdy posílali do příjmového zúčtovacího centra (PZC), které by měsíčně (nebo dekádně?) spočítalo ze všech příjmů každého ze zaměstnanců příjem po zdanění. Pokud by ale celkové příjmy občana byly pod aktuální hranicí mezního příjmu, PZC by k příjmu dopočítalo odpovídající dotaci. Výsledné příjmy, ať už zdaňované či dotované, by PZC rozeslalo na účty občanů v bankách. Statistické údaje o rozložení příjmů včetně trendů by byly zveřejňované v přehledné formě.

A proč vlastně zavádět právě tento typ daně? Protože pak:

a) každému spoluobčanovi na jakékoliv pozici příjmového žebříčku se vyplatí pracovat. Dotovaní spoluobčané se přestanou bát toho, že malým přivýdělkem přijdou o sociální podporu a ti zdaňovaní zase toho, že pozvolným zvýšením příjmu se skokově změní jejich zdanění.

b) dojde k úspoře nákladů na vyplácení a správu dávek spoluobčanům v hmotné nouzi. Občanům, s příjmy pod úrovní mezního příjmu, budou dotace zasílány společně s nezdaněným příjmem a související přepážky s úředníky mohou být zrušeny.

c) přijdou noví daňoví poplatníci s vysokými příjmy, pro které bude zdaňování u nás výhodnější. Samozřejmě pouze v případě přijetí ústavního zákona o limitní dani z příjmu.

d) ze scény zmizí populistické strany, neboť jejich nejoblíbenější metoda - divide et impera - bude nepoužitelná. Žádné rozeštvávající hranice mezi námi spoluobčany už nenajdou. Nebudou žádní bohatí ani chudí, ani žádní sociální potřební. V boji o místo na slunci (v parlamentu) budou muset strany přesvědčit občany s rovnoměrně rozloženými příjmy o tom, že právě jejich mix obou parametrů je ten nejlepší.

e) na scénu se vrátí informovaný sebevědomý občan, který bude znát svůj podíl na financování chodu státu a je velmi pravděpodobné, že jeho umístění na příjmovém žebříčku mu nebude lhostejné.

A jak tahle limitní daň z příjmu vlastně vypadá?

V následujícím grafu jsou na vodorovné ose hrubé příjmy v tisících Kč zasílané do PZC a na svislé ose pak související částky v tisících Kč znázorňující barvou:

- modrou hypotetickou situaci v daňovém ráji, kde občan dostane tolik, kolik vydělá,

- červenou příjem občana po aplikaci limitní daně z příjmu,

- zelenou příjem státu jako výnos limitní daně z příjmu.

LDPobr1.jpg

Čárkovaně je na vodorovné ose vyznačena úroveň mezního příjmu.

A tento návazný graf uvádí závislost daňové zátěže v % na příjmech v tisících Kč před zdaněním a vypadá docela sexy. Nemyslíte?

LDPobr2.jpg

Čárkovaně je na svislé ose vyznačeno nepřekročitelné mezní % daně.

Z posledního grafu pak je patrno, že i příjmy Billa Gatese (a dalších úspěšných) po přestěhování do ČR by byly zdaněny menší, než limitní daní, protože i sebevětší příjmy se k této hranici budou pouze přibližovat. A pak se sem nepřestěhujte.

LDPobr3.jpg

Grafy znázorňují situaci při aplikaci parametrů: životní minimum = 4000 Kč, mezní % daně = 30 %. Na rozdíl od těchto „nastřelených“ hodnot by vítězné strany musely volit oba parametry tak, aby plnily předvolební sliby a zároveň provozovaly jim svěřený stát bez vytváření dluhů.

O dalších souvislostech a důsledcích navržené limitní daně z příjmu někdy příště.

Autor: Zdeněk Ležatka | čtvrtek 21.4.2011 0:36 | karma článku: 26.95 | přečteno: 5292x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Petr Omelka

Proč chcete, abych byl rasista?

Nezajímá mne barva, vyznání nebo národnost, zajímá mne, jak se člověk chová. A přísahám, že jsem nikdy neházel lidi do jednoho pytle. Proč mne tedy někteří nutí, abych to dělal?

24.7.2017 v 10:13 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Karel Trčálek

Tour de France je Tour de Nuda

Právě skončivší Tour de France je, řekl bych, celkem, věrným obrazem dnešní doby. Přes veškerou nucenou bombastičnost a la reportáže T. Macka z idnes.cz, to byla jedna velká nuda

24.7.2017 v 8:17 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 453 | Diskuse

Libuse Palkova

Každý brání to svoje

Člověk mnohé pochopí, až když to pozná na vlastní kůži, anebo, pokud si zkusí určité situace vztáhnout sám na sebe, představit si, jak by bylo jemu. kdyby byl na místě jiného. Pak možná vidí věci jinak. Bez špetky empatie to nejde

24.7.2017 v 7:44 | Karma článku: 6.10 | Přečteno: 177 | Diskuse

Helena Vlachová

Nejhezčí prázdniny

Venku lije jako z konve a nějak se mi vybavily vzpomínky na mé prázdniny, jež lze považovat za jedny z nejhezčích

24.7.2017 v 6:46 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3952
projektant z Olomouce, elektroinženýr od roku 1971 se zaměřením na řídící techniku s mírnou závislostí na opeře a baletu

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.