Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na hasiče, policisty, sestřičky a další a další a …

6. 03. 2011 22:24:00
Jak bude Vláda odpovídat na jejich otázky typu „když jste přidali jim, proč nám nééé?“ A vůbec. Musí platy státních zaměstnanců Vláda určovat? Nejenom, že nemusí, ale ani by neměla. Neboť není marnějšího úsilí, nežli úsilí Vlády v úloze zaměstnavatele uspokojit platově jednotlivé profesní skupiny. Je úplně jedno, zdali z následných bojů za vyšší platy dalších profesí vyjde Vláda se štítem nebo na štítě, protože v obou případech bude stát, který spravuje, finančně oslaben.

Jak má tedy Vláda reagovat na předložené požadavky hasičů, policistů a dalších v netotalitním státě? Má snad v záloze nějaký další geniální plán pro případ, že nebudou tak vstřícní, jako lékaři? A jak chce řešit požadavky těch profesí, které ji z povahy své činnosti ohrozit nemohou a s jejichž úpadkem upadá stát? Tyto a další otázky jsou neřešitelné bez nezávislého postupu, který by nahradil stávající vládní praxi, reagující na události minulé.

A jak by mohl vypadat systém, který by tohle těžké břímě zodpovědnosti z vystresované Vlády sňal? Hodinové výdělky jednotlivých profesních skupin, zaměstnávaných státem, by podělil průměrnou hodinovou mzdou. Z databáze EU by vybral a stejným způsobem ošetřil obdobné údaje za ty státy, jejichž úrovně bychom rádi dosáhli. Nezáživná čísla by široké veřejnosti zpřístupnil v podobě přehledných „ligových“ tabulek.

Vláda by finanční prostředky, které se rozhodla vyčlenit na zvýšení platů státních zaměstnanců, vložila do systému. Tím by úloha nedokonalého lidského faktoru skončila. Systém by prostředky přidělil té profesní skupině, jejíž relativní platy by v porovnání s průměrem v ostatních státech vykazovaly největší propad.

A jak by to vypadalo prakticky? Podle níže uvedeného obrázku.

Platova_liga.jpg

Český statistický úřad (ČSÚ) – v roli provozovatele systému by ke konci každého měsíce aktualizoval Tabulku absolutních výdělků.

Tabulka absolutních výdělků (TAV) – by obsahovala průměrné hodinové výdělky každé profese v každém z evropských států přepočtené na Kč. A navíc průměry za každý stát.

Evropská výdělková extraliga (EVE) – by seřadila jednotlivé státy podle klesajících hodinových výdělků. V jednotlivých sloupcích by bylo uvedeno pořadí, název státu, výdělek, pořadí před rokem a procentní změna oproti výdělku před rokem. A každý občan by mohl zjistit, jak jsme si pod vedením naší Vlády v soutěži s ostatními státy za poslední rok vedli.

Silné státy Evropy (SSE) – byl by to užší výběr Evropské výdělkové ligy, který by zahrnoval státy s hodinovým výdělkem větším, než v ČR.

Tabulka relativních výdělků (TRV) – by pro každý stát vytvářela podíly mezi hodinovými mzdami profesí a celostátním průměrem. Obsahovala by tedy výdělky v poměru k průměrným mzdám ve státě. V jednotlivých sloupcích by byly uvedeny názvy silných států včetně ČR a průměr všech států bez ČR. V jejich řádcích pak názvy jednotlivých profesí. Profese s relativním výdělkem <1 by pobíraly ve svém státě hodinovou mzdu pod celostátním průměrem, s hodnotami >1 pak nad ním.

Evropské profesní ligy (EPLaEPLz) – každá profese, od a po z, by měla svou samostatnou profesní ligu. Silné státy a ČR by v každé z nich byly seřazeny za sebou podle klesajících relativních výdělků a v úrovni průměru silných států by byly rozděleny na dvě části. V jednotlivých sloupcích by bylo uvedeno pořadí, název státu a relativní výdělek. Připomínám, že relativní výdělek by byl podíl mezi hodinovým platem profese a celostátním průměrem. Pozice ČR těsně nad nebo pod místem rozdělení EPL by znamenala, že mzdové ohodnocení profese u nás by bylo v relaci s průměrem v silných státech. A čím nižší pozice ČR, tím víc by byla u nás profese oproti ostatním platově podhodnocena.

Národní lobingová extraliga (NLE) – profese v ČR by byly řazeny podle umístění ve své EPL od nejvyššího po nejnižší. A v případě rovnosti pak s klesajícím relativním výdělkem. V jednotlivých sloupcích by bylo uvedeno pořadí, profese, pořadí v profesních ligách, relativní výdělek v ČR, průměrný relativní výdělek silných států a platová korekce pro dosažení tohoto evropského průměru. Platová korekce by znamenala takový násobek absolutního hodinového výdělku, který by profesi posunul na úroveň průměru silných států příslušné EPL. A násobek by byl roven podílu průměru relativních mezd dané profese v silných státech a relativní mzdy profese v ČR. Násobek >1 by určoval, kolikrát by se musela hodinová mzda profese zvýšit, aby byla v relaci s průměrem jejich kolegů v silných státech. A také bychom snadno zjistili, která profese to v uplynulých 21letech se svým lobingem nejvíc přehnala. Byla by to profese s nejmenším násobkem.

Před spuštěním systému by se Vláda dohodla s odbory na pravidlech rozdělování uvolněných mzdových prostředků pro státní zaměstnance. Systém by například mohl posílit profesi na posledním místě NLE ale ne nad průměr silných států. Pokud by měla být tato mez překročena, tak zbylou částkou by posílil i předposlední profesi. Odbory by přišly o argumenty pro stávky a tripartita, pokud by nebyla zrušena úplně, by se omezovala na kontrolu plnění předvolebních slibů koaličních vládních stran ohledně mezd státních zaměstnanců.

Masmédia by získala přehledně zpracované údaje o mzdách státních zaměstnanců s garancí ČSÚ. A na začátku každého měsíce by nám výsledky uplynulého ligového kola předkládala se „zasvěcenými“ komentáři.

Po několika volebních obdobích s tímto bezkonfliktním vývojem mezd ve státním sektoru by se hodinové mzdy všech profesí u nás dostaly do relace s průměrem v silných státech a řevnivost mezi profesemi by zanikla. A hlavně. V případě našich budoucích „dobrých voleb“ by se počet států, ke kterým zbožně vzhlížíme, zmenšoval a zmenšoval až ... Ano, je to tak. Až by tabulka SSE byla prázdná a občané sousedních států by zbožně vzhlíželi k nám. Pohádka? Ne. Pouze jedna z možných voleb, kterou máme.

A jak se k tomuto návrhu postaví Vláda? Může i nadále realizovat úžasné nápady svých členů na platové úpravy jimi oblíbených profesí a generovat tím tlaky jiných nespokojených profesních sdružení. Může s pravidelností až ubíjející jednat v tripartitě a po jejím skončení pořádat manévry za účelem minimalizace škod způsobených stávkou. Nebo může nahradit svou dosavadní chaotickou platovou politiku tímto výše popsaným systémem nebo jakýmkoliv jiným, který je na těchto tlacích nezávislý.

A co my občané? My si vybereme v příštích volbách. Jenom abychom si většinově uvědomili, že každé před dalšími volbami slibované „přidání“ prodlouží splácení státního dluhu, vytvořeného předcházejícími „hodnými“ vládami.


Další souvislosti tohoto návrhu jsou uvedeny v posledním odstavci mého předcházejícího článku, který některé z Vás udivil „světovým rekordem“ v nárůstu karmy. „Rekord“ byl způsoben tím, že po uvedení článku do stavu aktivní se tento o den později neobjevil mezi novými články na blogu. Vznesl jsem dotaz, zdali šlo o technický problém nebo o předběžnou opatrnost v době, kdy redaktoři měli zakázáno psát pozitivní články o lékařích. Adresu článku jsem rozeslal přátelům, kteří ho šířili dál, a na týden jsem odjel běžkovat na Boží Dar. Po návratu jsem zjistil, že článek byl, zřejmě po odstranění technického problému, zařazen mezi ostatní články i s karmou, získanou během předcházejícího třídenního samizdatového režimu.

Autor: Zdeněk Ležatka | neděle 6.3.2011 22:24 | karma článku: 16.03 | přečteno: 3545x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 447 |

Milan Šupa

Demaskování pokrytectví charity, přijímání migrantů a ekologie

Žijeme v době maximálního rozkvětu pokrytectví a tento fakt nebude žádnou novinkou pro nikoho, kdo je jenom trochu vnímavý.

21.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 971 | Diskuse

Jana Slaninová

Kruté ženy

Kdo ví, kde to všechno začalo a jak. Jistě vím jen to, že jejich prabába, byla žena od rány a tvrdá jako chlap. Taky paličatá jak stádo beranů.

21.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 500 | Diskuse

Josef Komárek

Byli mezi disidenty lidé „s podstatnou poruchou mozku“?

Oni sami mne přesvědčují, že ano. Nicméně bych se nedivil, kdyby ten „zvukař“ (tj. ten moravský kraválista) dostal za tu výtržnost od nějaké té ušlechtilé organisace Havlovu cenu. Ta ostatně k ničemu jinému neslouží.

21.11.2017 v 13:50 | Karma článku: 37.31 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Ladislav Jakl

Stará levice umřela. Nová přebírá moc.

Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.

21.11.2017 v 13:08 | Karma článku: 32.60 | Přečteno: 1086 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3957
projektant z Olomouce, elektroinženýr od roku 1971 se zaměřením na řídící techniku s mírnou závislostí na opeře a baletu


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.